Armenia – România (LIVE TEXT) Meci dificil în preliminariile Campionatului Mondial de fotbal

Naţionala de fotbal a României susţine miercuri seara, de la ora 19.00, al treilea meci din preliminariile Campionatului Mondial din Qatar, de anul viitor. Echipa noastră joacă în deplasare, cu Armenia, şi are nevoie de cele trei puncte pentru a se menţine în lupta pentru calificarea la turneul final.Echipa României are parte de un meci dificil în condiţiile în care Armenia a adunat şase puncte din şase posibile şi conduce Grupa J, alături de Germania, grupă din care mai fac parte Macedonia de Nord, Islanda şi Liechtenstein.România trebuie să corecteze rapid problemele din defensivă, în cazul în care vrea să emită pretenţii la victorie în deplasarea din Armenia. Dacă pe atac am stat mai degrabă bine în primele două meciuri, 3-2 cu Macedonia de Nord şi 0-1 cu Germania, defensiva a fost mult sub aşteptări, adversarii ratând ocazii uriaşe şi doar inspiraţia lui Florin Niţă a făcut să nu avem parte de rezultate mai slabe.Armenia s-a impus în prima etapă în Liechtenstein, 1-0, graţie unui gol venit târziu, în minutul 83, dar a produs surpriza în etapa a doua, când a trecut, cu 2-0, de Islanda. Iar condiţiile de joc de la Erevan par să fie favorabile gazdelor, astfel că trebuie să ne aşteptăm ca Armenia să fie un adversar dificil pentru echipa României.Forma bună a Armeniei reiese şi din faptul că echipa are cinci victorii şi două egaluri în ultimele şapte meciuri jucate. Armenia nu a mai pierdut din septembrie anul trecut, 1-2 cu Macedonia de Nord, în deplasare, dar înainte, pe 18 noiembrie 2019, a suferit cea mai usturătoare înfrângere din istorie, 1-9 cu Italia, în deplasare.Barseghyan şi Bayramyan au marcat golurile împotriva Islandei, însă antrenorul Joaquin Caparros, fost la Villarreal, Sevilla sau Deportivo La Coruna, are la dispoziţie şi fotbalişti precum Sargis Adamyan, de la Hoffenheim, sau naturalizaţii Norberto Briasco-Balekian, jucător născut în Argentina, la Buenos Aires, ori Solomon Udo, jucător născut în Nigeria.România şi Armenia s-au întâlnit de mai multe ori de-a lungul timpului. Ultimele patru meciuri directe au fost câştigate de România fără gol încasat. A fost un 5-0 în deplasare, în octombrie 2016, când am profitat din plin de eliminarea lui Malakyan încă din minutul 3, dar şi un chinuitor 1-0, acasă, în septembrie 2017, când Bogdan Stancu a ratat un penalty, iar Maxim a marcat golul victoriei tocmai în minutul 91, deşi armenii au jucat în inferiotate numerică timp de aproximativ 40 de minute.Toată lumea îşi aduce, însă, aminte, de celebrul egal făcut în Armenia, 1-1, în noiembrie 2004. Marica a deschis scorul pentru echipa noastră, însă Dokhoyan a egalat după pauză. În echipa antrenată de Anghel Iordănescu jucau fotbalişti precum Bogdan Stelea, Ciprian Marica, Cosmin Bărcăuan, Flavius Moldovan, Cristian Dancia, Mihai Tararache, Sorin Paraschiv sau Gabriel Caramarin. A fost rezultatul care, practic, ne-a scos din lupta pentru calificarea la Campionatul Mondial din 2006, din Germania. De altfel, Anghel Iordănescu a fost înlocuit, după egalul de la Erevan, cu Victor Piţurcă.

Sursa: Observator